49,606 Homes sold near Elizabethtown, KY

 
 
$169,900
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,656 SqFt ($103 per sqft)
No Bsmt
Year: 1998
Sold: 7-18-2008
HK9995718
0.34 Acres
11 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
$169,900
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,976 SqFt ($86 per sqft)
No Bsmt
Year: 1999
Sold: 10-9-2008
HK9995785
0.5 Acres
9 Miles to Fort Knox
DOE RUN REALTY
 
 
$169,900
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,754 SqFt ($92 per sqft)
No Bsmt
Year: 1998
Sold: 8-29-2008
HK9995361
0.2 Acres
10 Miles to Fort Knox
NETWORK REAL ESTATE SERVICES
 
 
$169,900
4 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
2,532 SqFt ($69 per sqft)
No Bsmt
Year: 1994
Sold: 7-25-2008
HK9995274
0.43 Acres
10 Miles to Fort Knox
FIRST TIME REALTY INC.
 
 
1 / 2
$169,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,540 SqFt ($118 per sqft)
No Bsmt
Year: 2008
Sold: 9-30-2008
HK9994584
2.75 Acres
6 Miles to Fort Knox
COLDWELL BANKER MCMAHAN - ETOWN
 
 
1 / 4
$169,900
4 Bedrooms
3 Full Baths
2,265 SqFt ($73 per sqft)
No Bsmt
Year: 2002
Sold: 4-15-2008
HK9994300
0.25 Acres
9 Miles to Fort Knox
SEMONIN REALTORS- OLD 3RD. ST.
 
 
$169,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,934 SqFt ($86 per sqft)
No Bsmt
Year: 2000
Sold: 5-27-2008
HK9994842
0.7 Acres
17 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
1 / 2
$169,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,593 SqFt ($98 per sqft)
No Bsmt
Year: 2005
Sold: 12-12-2008
HK9994347
0.0 Acres
10 Miles to Fort Knox
EQUITY REALTY DEVELOPMENT, INC KY
 
 
1 / 2
$169,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,593 SqFt ($104 per sqft)
No Bsmt
Year: 2005
Sold: 12-3-2008
HK9994346
0.0 Acres
10 Miles to Fort Knox
EQUITY REALTY DEVELOPMENT, INC KY
 
 
$169,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,535 SqFt ($111 per sqft)
No Bsmt
Year: 1996
Sold: 9-19-2008
HK9993187
10.0 Acres
35 Miles to Fort Knox
SEMONIN REALTORS
 
 
$169,900
3 Bedrooms
1 Full Bath & 2 Partial
1,630 SqFt ($96 per sqft)
No Bsmt
Year: 1991
Sold: 5-27-2008
HK9991730
5.0 Acres
9 Miles to Fort Knox
UNITED COUNTRY CARTER REALTY
 
 
1 / 1
$169,900
4 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,248 SqFt ($136 per sqft)
No Bsmt
Year: 2004
Sold: 5-17-2007
HK62964
0.25 Acres
7 Miles to Fort Knox
AMERICAN DREAM REAL ESTATE
 
 
1 / 1
$169,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,680 SqFt ($101 per sqft)
No Bsmt
Year: 2007
Sold: 4-20-2007
HK62186
0.71 Acres
21 Miles to Fort Knox
COLDWELL BANKER MCMAHAN - ETOWN
 
 
1 / 1
$169,900
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,570 SqFt ($110 per sqft)
No Bsmt
Year: 2004
Sold: 5-11-2007
HK61890
1.02 Acres
16 Miles to Fort Knox
HORNBACK REALTY
 
 
1 / 1
$169,900
4 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,300 SqFt ($131 per sqft)
No Bsmt
Year: 2006
Sold: 2-22-2007
HK61172
0.25 Acres
3 Miles to Fort Knox
CENTURY 21 JOE GUY HAGAN-RADCLIFF
 
 
1 / 1
$169,900
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,748 SqFt ($97 per sqft)
No Bsmt
Year: 2003
Sold: 2-28-2007
HK60854
1.43 Acres
15 Miles to Fort Knox
BEST REALTY
 
 
1 / 1
$169,900
5 Bedrooms
2 Full Baths
2,600 SqFt ($65 per sqft)
No Bsmt
Year: 1976
Sold: 12-29-2006
HK60851
0.85 Acres
30 Miles to Fort Knox
SEMONIN REALTORS
 
 
1 / 1
$169,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,668 SqFt ($99 per sqft)
No Bsmt
Year: 2005
Sold: 2-14-2007
HK60743
0.69 Acres
18 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$169,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,500 SqFt ($108 per sqft)
No Bsmt
Year: 2003
Sold: 1-19-2007
HK61019
1.0 Acre
13 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$169,900
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,632 SqFt ($101 per sqft)
No Bsmt
Year: 1999
Sold: 12-14-2006
HK60503
0.21 Acres
5 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$169,900
3 Bedrooms
3 Full Baths
1,500 SqFt ($113 per sqft)
No Bsmt
Year: 2006
Sold: 11-30-2006
HK59305
1.4 Acres
6 Miles to Fort Knox
CENTURY 21/ CHOICE REALTORS & AUCT
 
 
1 / 1
$169,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,239 SqFt ($135 per sqft)
No Bsmt
Year: 1999
Sold: 9-1-2006
HK59277
12.0 Acres
10 Miles to Fort Knox
SEMONIN REALTORS
 
 
1 / 1
$169,900
3 Bedrooms
3 Full Baths
1,600 SqFt ($107 per sqft)
No Bsmt
Year: 2006
Sold: 8-31-2006
HK59150
1.4 Acres
5 Miles to Fort Knox
CENTURY 21/ CHOICE REALTORS & AUCT
 
 
1 / 1
$169,900
4 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,436 SqFt ($114 per sqft)
No Bsmt
Year: 1975
Sold: 11-1-2006
HK58724
0.48 Acres
12 Miles to Fort Knox
ASSOCIATED, REALTORS REAL LIVING
 
 
1 / 1
$169,900
3 Bedrooms
1 Full Bath & 1 Partial
1,630 SqFt ($98 per sqft)
No Bsmt
Year: 1959
Sold: 9-15-2006
HK58936
0.46 Acres
14 Miles to Fort Knox
MELLOAN REAL ESTATE
 
 
1 / 1
$169,900
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,846 SqFt ($92 per sqft)
No Bsmt
Year: 2004
Sold: 11-16-2006
HK59127
0.7 Acres
18 Miles to Fort Knox
SEMONIN REALTORS
 
 
1 / 1
$169,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,882 SqFt ($90 per sqft)
No Bsmt
Year: 2002
Sold: 8-23-2006
HK58552
6.8 Acres
30 Miles to Fort Knox
COLDWELL BANKER MCMAHAN - ETOWN
 
 
1 / 1
$169,900
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,692 SqFt ($99 per sqft)
No Bsmt
Year: 1994
Sold: 8-4-2006
HK58504
0.33 Acres
13 Miles to Fort Knox
BEST REALTY
 
 
1 / 1
$169,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,544 SqFt ($106 per sqft)
No Bsmt
Year: 2004
Sold: 6-28-2006
HK58501
1.8 Acres
6 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$169,900
4 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,558 SqFt ($105 per sqft)
No Bsmt
Year: 1991
Sold: 7-14-2006
HK58281
0.33 Acres
14 Miles to Fort Knox
GOLD STAR REALTY