49,606 Homes sold near Elizabethtown, KY

 
 
$169,900
2 Bedrooms
1 Full Bath
874 SqFt ($195 per sqft)
No Bsmt
Year: 1948
Sold: 5-11-2026
HK2601301
0.33 Acres
20 Miles to Fort Knox
Olive + Oak Realty
 
 
1 / 1
$169,900
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
2,170 SqFt ($76 per sqft)
Basement
Year: 2003
Sold: 5-9-2016
HK10032250
0.75 Acres
11 Miles to Fort Knox
JANES REALTY GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$169,900
2 Bedrooms
1 Full Bath
1,144 SqFt ($142 per sqft)
No Bsmt
Year: 1955
Sold: 4-25-2025
HK25000969
0.23 Acres
28 Miles to Fort Knox
BLUEGRASS REALTY PROS, INC
 
 
$169,900
3 Bedrooms
1 Full Bath
3,106 SqFt ($58 per sqft)
Basement
Year: 1970
Sold: 4-24-2026
HK2600897
0.63 Acres
57 Miles to Fort Knox
EXP REALTY
 
 
1 / 1
$169,900
3 Bedrooms
3 Full Baths
2,508 SqFt ($64 per sqft)
Basement
Year: 1988
Sold: 4-20-2016
HK10032867
1.0 Acre
13 Miles to Fort Knox
SEMONIN REALTORS
 
 
1 / 1
$169,900
4 Bedrooms
3 Full Baths
2,304 SqFt ($69 per sqft)
Basement
Year: 1974
Sold: 3-31-2016
HK10032261
9.0 Acres
19 Miles to Fort Knox
Keller Williams Collective
 
 
1 / 1
$169,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,772 SqFt ($98 per sqft)
No Bsmt
Year: 1962
Sold: 3-29-2016
HK10032983
0.72 Acres
42 Miles to Fort Knox
AREA ONE REALTY, LLC
 
 
$169,900
3 Bedrooms
1 Full Bath & 1 Partial
1,196 SqFt ($130 per sqft)
No Bsmt
Year: 1979
Sold: 3-23-2026
HK25000334
0.58 Acres
61 Miles to Fort Knox
KELLER WILLIAMS HEARTLAND
 
 
$169,900
3 Bedrooms
1 Full Bath
864 SqFt ($197 per sqft)
No Bsmt
Year: 1955
Sold: 3-13-2026
HK2600532
1.38 Acres
11 Miles to Fort Knox
CEDAR HILL PROPERTIES
 
 
1 / 1
$169,900
4 Bedrooms
2 Full Baths
1,680 SqFt ($102 per sqft)
No Bsmt
Year: 2003
Sold: 2-25-2016
HK10032048
4.92 Acres
3 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
$169,900
2 Bedrooms
2 Full Baths
1,485 SqFt ($111 per sqft)
No Bsmt
Year: 1985
Sold: 2-9-2026
HK25004740
0.0 Acres
9 Miles to Fort Knox
Genesis Realty, LLC
 
 
1 / 1
$169,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,280 SqFt ($113 per sqft)
No Bsmt
Year: 2000
Sold: 1-17-2025
HK24004044
2.71 Acres
16 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$169,900
3 Bedrooms
1 Full Bath
1,312 SqFt ($124 per sqft)
Basement
Year: 1940
Sold: 12-29-2015
HK10030919
45.0 Acres
34 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
$169,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,344 SqFt ($118 per sqft)
No Bsmt
Year: 1975
Sold: 12-2-2025
HK25004172
0.41 Acres
6 Miles to Fort Knox
SEMONIN REALTORS
 
 
1 / 1
$169,900
3 Bedrooms
1 Full Bath
1,266 SqFt ($132 per sqft)
No Bsmt
Year: 1958
Sold: 11-25-2024
HK24002854
0.1 Acres
49 Miles to Fort Knox
SEMONIN REALTORS-HURSTBOURNE
 
 
1 / 1
$169,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,676 SqFt ($91 per sqft)
Basement
Year: 1977
Sold: 11-18-2015
HK10030994
1.0 Acre
13 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$169,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
2,600 SqFt ($61 per sqft)
Basement
Year: 1995
Sold: 11-17-2015
HK10028029
0.78 Acres
9 Miles to Fort Knox
SCHULER BAUER REAL ESTATE SERVICES ERA POWERED- Elizabethtown
 
 
1 / 1
$169,900
3 Bedrooms
1 Full Bath
1,000 SqFt ($145 per sqft)
No Bsmt
Year: 1972
Sold: 11-8-2024
HK24003290
0.3 Acres
15 Miles to Fort Knox
PLATINUM PLUS REALTY
 
 
1 / 1
$169,900
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
2,070 SqFt ($80 per sqft)
Basement
Year: 1991
Sold: 10-29-2015
HK10030310
0.25 Acres
15 Miles to Fort Knox
HardinHomes.com
 
 
1 / 1
$169,900
2 Bedrooms
1 Full Bath
994 SqFt ($171 per sqft)
Basement
Year: 1940
Sold: 10-25-2024
HK24003352
1.17 Acres
20 Miles to Fort Knox
United Real Estate Louisville - Elizabethtown
 
 
1 / 1
$169,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,104 SqFt ($159 per sqft)
No Bsmt
Year: 1990
Sold: 10-24-2024
HK24003396
2.58 Acres
7 Miles to Fort Knox
 
 
1 / 1
$169,900
2 Bedrooms
1 Full Bath & 1 Partial
1,140 SqFt ($149 per sqft)
No Bsmt
Year: 2005
Sold: 10-24-2024
HK24003212
0.04 Acres
16 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$169,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,400 SqFt ($118 per sqft)
No Bsmt
Year: 1969
Sold: 10-20-2015
HK10029695
5.59 Acres
28 Miles to Fort Knox
AREA ONE REALTY, LLC
 
 
$169,900
2 Bedrooms
1 Full Bath
848 SqFt ($200 per sqft)
No Bsmt
Year: 1950
Sold: 10-16-2025
HK25004110
0.19 Acres
37 Miles to Fort Knox
River Brook Realty LLC
 
 
1 / 1
$169,900
4 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
2,026 SqFt ($81 per sqft)
Basement
Year: 2003
Sold: 10-9-2015
HK10031048
0.7 Acres
11 Miles to Fort Knox
GOLD STAR REALTY
 
 
1 / 1
$169,900
4 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,922 SqFt ($79 per sqft)
Basement
Year: 2007
Sold: 9-30-2015
HK10028913
0.36 Acres
16 Miles to Fort Knox
GOLD STAR REALTY
 
 
$169,900
2 Bedrooms
1 Full Bath
1,196 SqFt ($134 per sqft)
Basement
Year: 1959
Sold: 9-26-2025
HK25003816
0.37 Acres
28 Miles to Fort Knox
GOLD STAR REALTY
 
 
1 / 1
$169,900
3 Bedrooms
1 Full Bath
1,348 SqFt ($124 per sqft)
No Bsmt
Year: 1901
Sold: 9-10-2024
HK24002923
0.18 Acres
33 Miles to Fort Knox
KELLER WILLIAMS HEARTLAND
 
 
1 / 1
$169,900
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,922 SqFt ($86 per sqft)
No Bsmt
Year: 1987
Sold: 8-28-2015
HK10029983
29.0 Acres
32 Miles to Fort Knox
AREA ONE REALTY, LLC
 
 
1 / 1
$169,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,528 SqFt ($99 per sqft)
No Bsmt
Year: 1996
Sold: 8-28-2015
HK10030011
0.79 Acres
31 Miles to Fort Knox
GOLDMARK REALTORS