49,595 Homes sold near Elizabethtown, KY

 
 
Image Unavailable Placeholder
$165,000
3 Bedrooms
2 Full Baths
2,007 SqFt ($83 per sqft)
No Bsmt
Year: 2006
Sold: 8-23-2012
HK10016352
0.75 Acres
38 Miles to Fort Knox
AREA ONE REALTY, LLC
 
 
Image Unavailable Placeholder
$165,000
4 Bedrooms
2 Full Baths
2,046 SqFt ($46 per sqft)
No Bsmt
Year: 2000
Sold: 9-20-2012
HK10015586
52.0 Acres
26 Miles to Fort Knox
SEMONIN REALTORS
 
 
Image Unavailable Placeholder
$165,000
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,794 SqFt ($89 per sqft)
Basement
Year: 2003
Sold: 7-2-2012
HK10015564
0.33 Acres
2 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$165,250
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,634 SqFt ($101 per sqft)
No Bsmt
Year: 2004
Sold: 3-29-2005
HK51576
1.71 Acres
16 Miles to Fort Knox
ASSOCIATED, REALTORS REAL LIVING
 
 
1 / 1
$165,420
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,767 SqFt ($94 per sqft)
No Bsmt
Year: 2006
Sold: 3-15-2007
HK62279
0.21 Acres
16 Miles to Fort Knox
ASSOCIATED, REALTORS REAL LIVING
 
 
1 / 1
$165,500
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,765 SqFt ($94 per sqft)
Basement
Year: 2015
Sold: 9-23-2015
HK10029693
0.23 Acres
5 Miles to Fort Knox
HardinHomes.com
 
 
1 / 1
$165,500
4 Bedrooms
2 Full Baths
1,920 SqFt ($80 per sqft)
Basement
Year: 2010
Sold: 6-15-2015
HK10020736
1.59 Acres
7 Miles to Fort Knox
ASSOCIATED, REALTORS REAL LIVING
 
 
1 / 1
$165,500
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,754 SqFt ($87 per sqft)
No Bsmt
Year: 1998
Sold: 4-27-2005
HK52405
0.2 Acres
10 Miles to Fort Knox
GOLD STAR REALTY
 
 
1 / 1
$165,500
4 Bedrooms
3 Full Baths
2,218 SqFt ($73 per sqft)
No Bsmt
Year: 1977
Sold: 1-7-2005
HK51473
0.3 Acres
14 Miles to Fort Knox
KENT GIBSON REALTY
 
 
1 / 1
$165,500
4 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
2,552 SqFt ($65 per sqft)
No Bsmt
Year: 1964
Sold: 8-12-2002
HK203649
0.34 Acres
13 Miles to Fort Knox
GOLD STAR REALTY
 
 
1 / 1
$165,500
2 Bedrooms
1 Full Bath
1,380 SqFt ($120 per sqft)
No Bsmt
Year: 1957
Sold: 6-18-2021
HK10056265
3.0 Acres
57 Miles to Fort Knox
RHONDA SMITH REALTY INC
 
 
1 / 1
$165,500
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,440 SqFt ($111 per sqft)
No Bsmt
Year: 2003
Sold: 7-19-2019
HK10047969
0.86 Acres
13 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$165,500
4 Bedrooms
3 Full Baths
2,920 SqFt ($57 per sqft)
Basement
Year: 1995
Sold: 8-10-2018
HK10043425
0.31 Acres
6 Miles to Fort Knox
ELITE REALTY GROUP
 
 
1 / 1
$165,755
3 Bedrooms
3 Full Baths & 1 Partial
1,976 SqFt ($89 per sqft)
No Bsmt
Year: 2003
Sold: 11-20-2003
HK206275
1.03 Acres
11 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$165,900
3 Bedrooms
1 Full Bath
1,008 SqFt ($163 per sqft)
No Bsmt
Year: 2006
Sold: 3-11-2025
HK24004178
0.13 Acres
16 Miles to Fort Knox
RAINBOW REALTY
 
 
1 / 1
$165,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,512 SqFt ($107 per sqft)
No Bsmt
Year: 1997
Sold: 7-15-2024
HK24001551
5.14 Acres
36 Miles to Fort Knox
BARR REALTY & AUCTION COMPANY INC- HARDINSBURG
 
 
1 / 1
$165,900
1 Bedroom
1 Full Bath
1,116 SqFt ($134 per sqft)
No Bsmt
Year: 1930
Sold: 11-17-2023
HK23002958
0.0 Acres
32 Miles to Fort Knox
Goldmark Realtors
 
 
1 / 1
$165,900
3 Bedrooms
1 Full Bath & 1 Partial
1,100 SqFt ($145 per sqft)
No Bsmt
Year: 1978
Sold: 11-5-2021
HK10057698
0.43 Acres
8 Miles to Fort Knox
MASON REAL ESTATE LLC
 
 
$165,900
3 Bedrooms
3 Full Baths & 1 Partial
3,261 SqFt ($47 per sqft)
No Bsmt
Year: 1990
Sold: 5-20-2010
HK9999917
0.5 Acres
58 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$165,900
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,728 SqFt ($96 per sqft)
No Bsmt
Year: 2004
Sold: 5-16-2007
HK61722
1.09 Acres
11 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$165,900
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,767 SqFt ($94 per sqft)
No Bsmt
Year: 2006
Sold: 7-17-2006
HK59212
3.7 Acres
16 Miles to Fort Knox
RAINBOW REALTY
 
 
1 / 1
$165,900
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,568 SqFt ($101 per sqft)
No Bsmt
Year: 1998
Sold: 6-26-2006
HK58639
0.23 Acres
5 Miles to Fort Knox
ASSOCIATED, REALTORS REAL LIVING
 
 
1 / 1
$165,900
4 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,280 SqFt ($125 per sqft)
No Bsmt
Year: 1999
Sold: 6-30-2006
HK57647
0.41 Acres
4 Miles to Fort Knox
RE/MAX ADVANTAGE +
 
 
1 / 1
$165,900
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,982 SqFt ($83 per sqft)
No Bsmt
Year: 2000
Sold: 2-24-2006
HK56046
2.19 Acres
7197 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$165,900
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,740 SqFt ($101 per sqft)
No Bsmt
Year: 2004
Sold: 5-2-2005
HK51867
0.0 Acres
10 Miles to Fort Knox
NETWORK REAL ESTATE SERVICES
 
 
1 / 1
$165,900
4 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
2,112 SqFt ($77 per sqft)
No Bsmt
Year: 1999
Sold: 11-15-2004
HK51325
0.39 Acres
11 Miles to Fort Knox
COLDWELL BANKER MCMAHAN - ETOWN
 
 
1 / 1
$165,900
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
2,140 SqFt ($77 per sqft)
No Bsmt
Year: 2004
Sold: 8-24-2004
HK50958
0.74 Acres
8 Miles to Fort Knox
RE/MAX ADVANTAGE +
 
 
1 / 1
$165,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,932 SqFt ($83 per sqft)
No Bsmt
Year: 1997
Sold: 1-19-2001
HK3605133
0.54 Acres
13 Miles to Fort Knox
KENT GIBSON REALTY
 
 
1 / 1
$165,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,373 SqFt ($121 per sqft)
No Bsmt
Year: 1986
Sold: 1-29-2021
HK10054897
0.29 Acres
2 Miles to Fort Knox
LIVINGSTON REALTY
 
 
$165,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,350 SqFt ($123 per sqft)
No Bsmt
Year: 2019
Sold: 7-1-2020
HK10050148
0.26 Acres
32 Miles to Fort Knox
GOLDMARK REALTORS