49,583 Homes sold near Elizabethtown, KY

 
 
1 / 1
$144,700
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,904 SqFt ($74 per sqft)
Basement
Year: 2014
Sold: 11-30-2016
HK10036389
0.25 Acres
4 Miles to Fort Knox
NETWORK REAL ESTATE SERVICES
 
 
1 / 1
$144,750
4 Bedrooms
2 Full Baths
1,176 SqFt ($123 per sqft)
No Bsmt
Year: 1979
Sold: 5-31-2006
HK57436
0.46 Acres
15 Miles to Fort Knox
RAINBOW REALTY
 
 
1 / 1
$144,750
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,430 SqFt ($103 per sqft)
No Bsmt
Year: 2016
Sold: 3-6-2017
HK10034311
0.21 Acres
11 Miles to Fort Knox
ALL STAR REALTY
 
 
1 / 1
$144,899
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,404 SqFt ($95 per sqft)
Basement
Year: 2009
Sold: 8-4-2017
HK10037668
0.25 Acres
7 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$144,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,436 SqFt ($101 per sqft)
No Bsmt
Year: 2007
Sold: 5-10-2016
HK10033556
0.42 Acres
31 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$144,900
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,512 SqFt ($96 per sqft)
Basement
Year: 1995
Sold: 4-15-2016
HK10032208
0.26 Acres
5 Miles to Fort Knox
COLDWELL BANKER / SUCCESS REALTY
 
 
1 / 1
$144,900
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
2,273 SqFt ($63 per sqft)
Basement
Year: 1997
Sold: 3-31-2016
HK10032140
0.3 Acres
15 Miles to Fort Knox
GOLD STAR REALTY
 
 
1 / 1
$144,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,376 SqFt ($105 per sqft)
Basement
Year: 2009
Sold: 3-4-2016
HK10031568
0.12 Acres
15 Miles to Fort Knox
GOLD STAR REALTY
 
 
1 / 1
$144,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,470 SqFt ($98 per sqft)
No Bsmt
Year: 2010
Sold: 2-17-2016
HK10028635
0.12 Acres
15 Miles to Fort Knox
ASSOCIATED, REALTORS REAL LIVING
 
 
$144,900
3 Bedrooms
1 Full Bath
924 SqFt ($157 per sqft)
Basement
Year: 1965
Sold: 12-29-2025
HK25004744
0.0 Acres
59 Miles to Fort Knox
RENEE DOBSON REALTY GROUP, LLC
 
 
1 / 1
$144,900
4 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,848 SqFt ($73 per sqft)
Basement
Year: 1986
Sold: 12-8-2015
HK10030390
0.69 Acres
7 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$144,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,391 SqFt ($100 per sqft)
No Bsmt
Year: 2010
Sold: 11-23-2015
HK10031050
0.12 Acres
15 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$144,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,960 SqFt ($48 per sqft)
No Bsmt
Year: 2000
Sold: 10-9-2024
HK24002060
2.98 Acres
54 Miles to Fort Knox
CENTURY 21 SMITH REALTY GROUP
 
 
$144,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,056 SqFt ($138 per sqft)
No Bsmt
Year: 1996
Sold: 9-30-2025
HK25001905
0.82 Acres
42 Miles to Fort Knox
BARR REALTY & AUCTION COMPANY INC- HARDINSBURG
 
 
1 / 1
$144,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,176 SqFt ($119 per sqft)
Basement
Year: 1940
Sold: 9-27-2024
HK23003302
0.2 Acres
36 Miles to Fort Knox
BARR REALTY & AUCTION COMPANY INC- HARDINSBURG
 
 
1 / 1
$144,900
2 Bedrooms
1 Full Bath
720 SqFt ($194 per sqft)
No Bsmt
Year: 1961
Sold: 9-19-2024
HK24002994
0.23 Acres
15 Miles to Fort Knox
MELLOAN REAL ESTATE
 
 
1 / 1
$144,900
3 Bedrooms
1 Full Bath & 1 Partial
1,232 SqFt ($110 per sqft)
Basement
Year: 1961
Sold: 7-30-2015
HK10029331
0.33 Acres
14 Miles to Fort Knox
PLATINUM PLUS REALTY
 
 
1 / 1
$144,900
3 Bedrooms
1 Full Bath
984 SqFt ($146 per sqft)
No Bsmt
Year: 1954
Sold: 6-10-2024
HK24001287
0.46 Acres
17 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$144,900
4 Bedrooms
2 Full Baths
2,372 SqFt ($61 per sqft)
Basement
Year: 1992
Sold: 6-4-2015
HK10028364
1.0 Acre
7 Miles to Fort Knox
RE/MAX ADVANTAGE +
 
 
1 / 1
$144,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,500 SqFt ($96 per sqft)
Basement
Year: 2015
Sold: 5-30-2015
HK10029142
1.31 Acres
6 Miles to Fort Knox
SEMONIN REALTORS
 
 
1 / 1
$144,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,330 SqFt ($109 per sqft)
No Bsmt
Year: 1999
Sold: 5-5-2015
HK10025685
24.13 Acres
50 Miles to Fort Knox
TURLEY AUCTION & REALTY INC.
 
 
1 / 1
$144,900
2 Bedrooms
1 Full Bath
1,032 SqFt ($136 per sqft)
No Bsmt
Year: 1986
Sold: 5-1-2024
HK24000107
0.17 Acres
21 Miles to Fort Knox
ALL ABOUT HOMES REALTY
 
 
1 / 1
$144,900
3 Bedrooms
1 Full Bath
900 SqFt ($156 per sqft)
No Bsmt
Year: 1966
Sold: 11-17-2023
HK23003606
0.17 Acres
14 Miles to Fort Knox
STONEGATE REALTY
 
 
1 / 1
$144,900
2 Bedrooms
1 Full Bath
846 SqFt ($171 per sqft)
No Bsmt
Year: 1955
Sold: 8-29-2023
HK23002368
0.4 Acres
59 Miles to Fort Knox
RHONDA SMITH REALTY INC
 
 
1 / 1
$144,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,242 SqFt ($118 per sqft)
No Bsmt
Year: 1994
Sold: 1-27-2023
HK10062924
0.88 Acres
6 Miles to Fort Knox
CEDAR HILL PROPERTIES
 
 
1 / 1
$144,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
974 SqFt ($148 per sqft)
No Bsmt
Year: 1989
Sold: 10-7-2022
HK10062054
0.24 Acres
2 Miles to Fort Knox
BLUEGRASS REALTY PROS, INC
 
 
1 / 1
$144,900
3 Bedrooms
1 Full Bath
1,025 SqFt ($146 per sqft)
No Bsmt
Year: 1976
Sold: 6-15-2022
HK10060707
0.33 Acres
3 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$144,900
2 Bedrooms
2 Full Baths
1,404 SqFt ($105 per sqft)
No Bsmt
Year: 1994
Sold: 7-22-2022
HK10060140
1.0 Acre
13 Miles to Fort Knox
CEDAR HILL PROPERTIES
 
 
1 / 1
$144,900
3 Bedrooms
1 Full Bath
936 SqFt ($136 per sqft)
Basement
Year: 1960
Sold: 5-12-2022
HK10060057
0.14 Acres
59 Miles to Fort Knox
KELLER WILLIAMS HEARTLAND
 
 
1 / 1
$144,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,300 SqFt ($111 per sqft)
No Bsmt
Year: 1901
Sold: 5-31-2022
HK10059897
0.52 Acres
60 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.