49,583 Homes sold near Elizabethtown, KY

 
 
Image Unavailable Placeholder
$139,900
2 Bedrooms
2 Full Baths
1,042 SqFt ($134 per sqft)
No Bsmt
Year: 2009
Sold: 2-18-2010
HK10001186
0.0 Acres
15 Miles to Fort Knox
BEST REALTY
 
 
$139,920
3 Bedrooms
2 Full Baths
2,081 SqFt ($66 per sqft)
Basement
Year: 1955
Sold: 7-1-2010
HK10005009
0.84 Acres
9 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$139,950
3 Bedrooms
1 Full Bath
925 SqFt ($149 per sqft)
No Bsmt
Year: 1968
Sold: 3-12-2021
HK10054681
0.18 Acres
29 Miles to Fort Knox
GOLDMARK REALTORS
 
 
1 / 1
$139,950
4 Bedrooms
1 Full Bath & 1 Partial
1,700 SqFt ($82 per sqft)
Basement
Year: 1935
Sold: 11-12-2020
HK10052945
1.06 Acres
33 Miles to Fort Knox
GOLDMARK REALTORS
 
 
1 / 1
$139,950
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,480 SqFt ($95 per sqft)
No Bsmt
Year: 2009
Sold: 12-21-2009
HK10003391
0.35 Acres
19 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$139,950
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,414 SqFt ($99 per sqft)
No Bsmt
Year: 2009
Sold: 6-29-2009
HK10001423
0.21 Acres
19 Miles to Fort Knox
BEST REALTY
 
 
Image Unavailable Placeholder
$139,950
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,585 SqFt ($88 per sqft)
No Bsmt
Year: 2008
Sold: 2-6-2008
HK9994781
0.17 Acres
19 Miles to Fort Knox
MELLOAN REAL ESTATE
 
 
Image Unavailable Placeholder
$139,950
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,592 SqFt ($86 per sqft)
No Bsmt
Year: 1964
Sold: 10-11-2006
HK57742
2.32 Acres
20 Miles to Fort Knox
GOLD STAR REALTY
 
 
Image Unavailable Placeholder
$139,950
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,300 SqFt ($108 per sqft)
No Bsmt
Year: 2005
Sold: 6-14-2005
HK53374
1.0 Acre
15 Miles to Fort Knox
BUCHANAN REALTY
 
 
Image Unavailable Placeholder
$139,950
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,836 SqFt ($76 per sqft)
No Bsmt
Year: 2003
Sold: 8-15-2003
HK207514
0.95 Acres
10 Miles to Fort Knox
Ritchie Jenkins App/Aff
 
 
Image Unavailable Placeholder
$139,950
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,876 SqFt ($74 per sqft)
No Bsmt
Year: 2003
Sold: 5-19-2003
HK205910
1.01 Acres
15 Miles to Fort Knox
FNIS
 
 
Image Unavailable Placeholder
$139,950
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,804 SqFt ($77 per sqft)
No Bsmt
Year: 1989
Sold: 10-4-2002
HK203408
1.56 Acres
17 Miles to Fort Knox
COLDWELL BANKER MCMAHAN - ETOWN
 
 
Image Unavailable Placeholder
$139,950
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,180 SqFt ($119 per sqft)
Basement
Year: 2014
Sold: 7-7-2014
HK10024367
0.37 Acres
16 Miles to Fort Knox
SCHULER BAUER REAL ESTATE SERVICES ERA POWERED- Elizabethtown
 
 
Image Unavailable Placeholder
$139,950
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,465 SqFt ($92 per sqft)
Basement
Year: 2011
Sold: 6-7-2013
HK10019413
0.18 Acres
19 Miles to Fort Knox
CENTURY 21 JOE GUY HAGAN-ELIZABETHTOWN
 
 
1 / 1
$139,990
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,252 SqFt ($110 per sqft)
No Bsmt
Year: 2014
Sold: 4-6-2017
HK10036834
0.57 Acres
16 Miles to Fort Knox
GOLD STAR REALTY
 
 
1 / 1
$139,999
4 Bedrooms
2 Full Baths
1,760 SqFt ($74 per sqft)
No Bsmt
Year: 1996
Sold: 4-8-2016
HK10032935
0.79 Acres
10 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$139,999
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,427 SqFt ($96 per sqft)
No Bsmt
Year: 2006
Sold: 3-3-2016
HK10032699
1.78 Acres
19 Miles to Fort Knox
GOLD STAR REALTY
 
 
$139,999
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,240 SqFt ($101 per sqft)
No Bsmt
Year: 1995
Sold: 10-27-2025
HK25003508
0.26 Acres
57 Miles to Fort Knox
Legacy Property Group
 
 
Image Unavailable Placeholder
$139,999
3 Bedrooms
1 Full Bath & 1 Partial
1,364 SqFt ($84 per sqft)
Basement
Year: 1968
Sold: 8-15-2025
HK25001106
0.75 Acres
65 Miles to Fort Knox
RENEE DOBSON REALTY GROUP, LLC
 
 
1 / 1
$139,999
3 Bedrooms
2 Full Baths
960 SqFt ($130 per sqft)
No Bsmt
Year: 1995
Sold: 6-30-2023
HK23000625
12.4 Acres
22 Miles to Fort Knox
GOLD STAR REALTY
 
 
$139,999
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,572 SqFt ($87 per sqft)
No Bsmt
Year: 2004
Sold: 9-27-2019
HK10048899
0.7 Acres
22 Miles to Fort Knox
JANES REALTY GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$139,999
4 Bedrooms
3 Full Baths
1,627 SqFt ($89 per sqft)
Basement
Year: 1980
Sold: 8-29-2017
HK10039589
0.24 Acres
5 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$139,999
3 Bedrooms
3 Full Baths
2,170 SqFt ($64 per sqft)
No Bsmt
Year: 1987
Sold: 10-28-2016
HK10035828
1.0 Acre
56 Miles to Fort Knox
RE/MAX REALTY PARTNERS
 
 
1 / 1
$139,999
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
2,145 SqFt ($63 per sqft)
Basement
Year: 1975
Sold: 10-28-2016
HK10035374
0.44 Acres
14 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$139,999
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,519 SqFt ($90 per sqft)
No Bsmt
Year: 2003
Sold: 9-15-2016
HK10034902
0.12 Acres
11 Miles to Fort Knox
GOLD STAR REALTY
 
 
1 / 1
$139,999
4 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
2,048 SqFt ($67 per sqft)
No Bsmt
Year: 1987
Sold: 8-31-2016
HK10034781
0.23 Acres
3 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$139,999
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,222 SqFt ($110 per sqft)
No Bsmt
Year: 1992
Sold: 6-3-2016
HK10034040
0.54 Acres
18 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
Image Unavailable Placeholder
$139,999
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,445 SqFt ($97 per sqft)
No Bsmt
Year: 2003
Sold: 6-11-2007
HK61851
0.12 Acres
11 Miles to Fort Knox
SEMONIN REALTORS
 
 
Image Unavailable Placeholder
$139,999
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,448 SqFt ($93 per sqft)
No Bsmt
Year: 1991
Sold: 2-11-2013
HK10017347
0.28 Acres
13 Miles to Fort Knox
CENTURY 21 JOE GUY HAGAN-ELIZABETHTOWN
 
 
1 / 1
$140,000
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,269 SqFt ($110 per sqft)
No Bsmt
Year: 1976
Sold: 4-27-2016
HK10033478
0.46 Acres
16 Miles to Fort Knox
GOLD STAR REALTY