49,570 Homes sold near Elizabethtown, KY

 
 
Image Unavailable Placeholder
$137,500
3 Bedrooms
1 Full Bath & 1 Partial
1,605 SqFt ($82 per sqft)
Basement
Year: 1989
Sold: 6-20-2014
HK10024449
1.06 Acres
17 Miles to Fort Knox
BARR REALTY & AUCTION COMPANY INC- BRANDENBURG
 
 
Image Unavailable Placeholder
$137,500
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
2,251 SqFt ($60 per sqft)
Basement
Year: 1992
Sold: 2-10-2014
HK10021471
0.31 Acres
11 Miles to Fort Knox
THOMPSON REAL ESTATE
 
 
Image Unavailable Placeholder
$137,500
3 Bedrooms
2 Full Baths
2,400 SqFt ($55 per sqft)
Basement
Year: 1954
Sold: 9-30-2013
HK10019639
0.42 Acres
28 Miles to Fort Knox
CENTURY 21 JOE GUY HAGAN-ELIZABETHTOWN
 
 
Image Unavailable Placeholder
$137,500
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,800 SqFt ($67 per sqft)
Basement
Year: 1972
Sold: 7-31-2013
HK10019171
1.36 Acres
2 Miles to Fort Knox
COLDWELL BANKER / SUCCESS REALTY
 
 
Image Unavailable Placeholder
$137,500
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,306 SqFt ($102 per sqft)
No Bsmt
Year: 1999
Sold: 3-28-2013
HK10018832
0.3 Acres
16 Miles to Fort Knox
MELLOAN REAL ESTATE
 
 
Image Unavailable Placeholder
$137,500
4 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,440 SqFt ($95 per sqft)
Basement
Year: 2006
Sold: 7-30-2013
HK10017919
0.21 Acres
19 Miles to Fort Knox
BEST REALTY
 
 
Image Unavailable Placeholder
$137,500
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,401 SqFt ($94 per sqft)
No Bsmt
Year: 2011
Sold: 3-8-2013
HK10017267
0.25 Acres
5 Miles to Fort Knox
JANES REALTY GROUP, INC.
 
 
$137,538
3 Bedrooms
2 Full Baths
2,100 SqFt ($64 per sqft)
Basement
Year: 1956
Sold: 5-18-2010
HK10003220
0.17 Acres
15 Miles to Fort Knox
COLDWELL BANKER MCMAHAN - ETOWN
 
 
1 / 1
$137,600
3 Bedrooms
1 Full Bath
1,997 SqFt ($69 per sqft)
Basement
Year: 1948
Sold: 11-14-2018
HK10044516
0.14 Acres
15 Miles to Fort Knox
PLATINUM PLUS REALTY
 
 
Image Unavailable Placeholder
$137,700
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,575 SqFt ($85 per sqft)
No Bsmt
Year: 1997
Sold: 7-6-2004
HK50576
0.32 Acres
11 Miles to Fort Knox
COLDWELL BANKER MCMAHAN - ETOWN
 
 
1 / 1
$137,775 (auction)
3 Bedrooms
1 Full Bath
1,140 SqFt ($121 per sqft)
Basement
Year: 1947
Sold: 5-9-2024
HK24001126
0.0 Acres
33 Miles to Fort Knox
PLATINUM PLUS REALTY
 
 
Image Unavailable Placeholder
$137,800
3 Bedrooms
2 Full Baths & 2 Partial
1,581 SqFt ($83 per sqft)
No Bsmt
Year: 1999
Sold: 8-21-2003
HK206747
0.42 Acres
5 Miles to Fort Knox
COLDWELL BANKER / SUCCESS REALTY
 
 
1 / 1
$137,900
2 Bedrooms
2 Full Baths
940 SqFt ($147 per sqft)
Basement
Year: 1952
Sold: 3-14-2022
HK10059441
0.08 Acres
15 Miles to Fort Knox
CEDAR HILL PROPERTIES
 
 
$137,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
900 SqFt ($153 per sqft)
No Bsmt
Year: 2006
Sold: 8-28-2009
HK9999921
0.12 Acres
4 Miles to Fort Knox
COLDWELL BANKER MCMAHAN - ETOWN
 
 
$137,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,369 SqFt ($100 per sqft)
No Bsmt
Year: 2003
Sold: 9-30-2009
HK9997906
0.69 Acres
21 Miles to Fort Knox
CENTRAL KY REALTORS
 
 
1 / 4
$137,900
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,486 SqFt ($91 per sqft)
No Bsmt
Year: 2005
Sold: 12-12-2008
HK9997800
0.23 Acres
16 Miles to Fort Knox
GOLD STAR REALTY
 
 
1 / 3
$137,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,400 SqFt ($99 per sqft)
No Bsmt
Year: 2008
Sold: 8-20-2008
HK9996671
1.6 Acres
7 Miles to Fort Knox
SEMONIN REALTORS
 
 
$137,900
4 Bedrooms
2 Full Baths
1,196 SqFt ($113 per sqft)
No Bsmt
Year: 1978
Sold: 7-11-2008
HK9993493
0.4 Acres
5 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
$137,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
900 SqFt ($150 per sqft)
No Bsmt
Year: 2007
Sold: 12-5-2008
HK9992688
9.0 Acres
4 Miles to Fort Knox
REALTY WORLD EMORY ASSOCIATE
 
 
$137,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
2,077 SqFt ($66 per sqft)
No Bsmt
Year: 1986
Sold: 3-20-2020
HK10051137
4.02 Acres
32 Miles to Fort Knox
GOLD STAR REALTY
 
 
1 / 1
$137,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,100 SqFt ($131 per sqft)
No Bsmt
Year: 1978
Sold: 8-31-2021
HK10056817
0.75 Acres
58 Miles to Fort Knox
CENTURY 21 SMITH REALTY GROUP
 
 
1 / 1
$137,900
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,578 SqFt ($87 per sqft)
No Bsmt
Year: 1999
Sold: 5-28-2021
HK10056283
0.28 Acres
16 Miles to Fort Knox
eXp Realty LLC
 
 
$137,900
4 Bedrooms
2 Full Baths
1,848 SqFt ($75 per sqft)
No Bsmt
Year: 2016
Sold: 2-25-2020
HK10050576
1.89 Acres
13 Miles to Fort Knox
RE/MAX INTEGRITY
 
 
$137,900
3 Bedrooms
1 Full Bath & 1 Partial
1,028 SqFt ($126 per sqft)
No Bsmt
Year: 1983
Sold: 2-21-2020
HK10051129
0.25 Acres
9 Miles to Fort Knox
CEDAR HILL PROPERTIES
 
 
1 / 1
$137,900
4 Bedrooms
2 Full Baths
2,280 SqFt ($61 per sqft)
No Bsmt
Year: 2011
Sold: 8-2-2019
HK10048796
1.37 Acres
13 Miles to Fort Knox
RE/MAX INTEGRITY
 
 
1 / 1
$137,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,360 SqFt ($103 per sqft)
No Bsmt
Year: 2003
Sold: 8-7-2018
HK10044066
0.34 Acres
35 Miles to Fort Knox
AREA ONE REALTY, LLC
 
 
1 / 1
$137,900
3 Bedrooms
1 Full Bath & 1 Partial
1,269 SqFt ($109 per sqft)
No Bsmt
Year: 1985
Sold: 6-26-2018
HK10043288
0.45 Acres
27 Miles to Fort Knox
GOLD STAR REALTY
 
 
1 / 1
$137,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,680 SqFt ($82 per sqft)
Basement
Year: 2006
Sold: 6-1-2018
HK10042873
0.21 Acres
5 Miles to Fort Knox
RE/MAX ADVANTAGE +
 
 
1 / 1
$137,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,400 SqFt ($99 per sqft)
No Bsmt
Year: 2003
Sold: 2-2-2018
HK10041677
0.34 Acres
26 Miles to Fort Knox
AREA ONE REALTY, LLC
 
 
1 / 1
$137,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,316 SqFt ($105 per sqft)
No Bsmt
Year: 2008
Sold: 8-3-2017
HK10039552
0.34 Acres
30 Miles to Fort Knox
AREA ONE REALTY, LLC