49,584 Homes sold near Elizabethtown, KY

 
 
$149,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,142 SqFt ($131 per sqft)
No Bsmt
Year: 2004
Sold: 12-6-2019
HK10050414
0.17 Acres
11 Miles to Fort Knox
SEMONIN REALTORS
 
 
$149,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,050 SqFt ($142 per sqft)
No Bsmt
Year: 2001
Sold: 12-10-2019
HK10050134
1.01 Acres
40 Miles to Fort Knox
SEMONIN REALTORS
 
 
$149,900
3 Bedrooms
1 Full Bath & 1 Partial
1,660 SqFt ($84 per sqft)
No Bsmt
Year: 1975
Sold: 11-19-2019
HK10049714
0.37 Acres
20 Miles to Fort Knox
BARR REALTY & AUCTION COMPANY INC- HARDINSBURG
 
 
$149,900
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,948 SqFt ($69 per sqft)
No Bsmt
Year: 1986
Sold: 1-27-2020
HK10050302
7.2 Acres
54 Miles to Fort Knox
KELLER WILLIAMS HEARTLAND
 
 
$149,900
3 Bedrooms
1 Full Bath & 1 Partial
1,674 SqFt ($78 per sqft)
No Bsmt
Year: 1973
Sold: 12-20-2019
HK10049712
0.82 Acres
9 Miles to Fort Knox
SCHULER BAUER REAL ESTATE SERVICES ERA POWERED- Elizabethtown
 
 
$149,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,750 SqFt ($80 per sqft)
Basement
Year: 1978
Sold: 3-10-2020
HK10050083
1.0 Acre
45 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
$149,900
3 Bedrooms
1 Full Bath
1,713 SqFt ($81 per sqft)
Basement
Year: 1980
Sold: 10-22-2019
HK10049496
0.21 Acres
5 Miles to Fort Knox
RE/MAX ADVANTAGE +
 
 
$149,900
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
2,150 SqFt ($51 per sqft)
Basement
Year: 1970
Sold: 9-14-2020
HK10049378
0.29 Acres
2 Miles to Fort Knox
SUE WILSON REALTY
 
 
$149,900
2 Bedrooms
1 Full Bath
1,243 SqFt ($115 per sqft)
No Bsmt
Year: 1998
Sold: 6-23-2020
HK10049591
0.32 Acres
42 Miles to Fort Knox
REAL DEAL REALTY LLC
 
 
$149,900
4 Bedrooms
3 Full Baths
2,560 SqFt ($59 per sqft)
No Bsmt
Year: 2006
Sold: 11-27-2019
HK10049585
5.13 Acres
35 Miles to Fort Knox
GOLDMARK REALTORS
 
 
$149,900
4 Bedrooms
3 Full Baths
2,332 SqFt ($64 per sqft)
No Bsmt
Year: 1986
Sold: 9-13-2019
HK10049251
0.24 Acres
6 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
$149,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,500 SqFt ($97 per sqft)
No Bsmt
Year: 2008
Sold: 10-1-2019
HK10049430
1.74 Acres
7 Miles to Fort Knox
United Real Estate Louisville - Elizabethtown
 
 
$149,900
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
2,088 SqFt ($73 per sqft)
Basement
Year: 2004
Sold: 9-27-2019
HK10049326
0.28 Acres
2 Miles to Fort Knox
SEMONIN REALTORS
 
 
1 / 1
$149,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,784 SqFt ($84 per sqft)
No Bsmt
Year: 1995
Sold: 8-14-2019
HK10049413
0.77 Acres
20 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
$149,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,535 SqFt ($93 per sqft)
No Bsmt
Year: 1986
Sold: 2-13-2020
HK10048891
0.67 Acres
33 Miles to Fort Knox
BARR REALTY & AUCTION COMPANY INC- HARDINSBURG
 
 
1 / 1
$149,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,911 SqFt ($73 per sqft)
Basement
Year: 1988
Sold: 8-27-2019
HK10048955
0.68 Acres
6 Miles to Fort Knox
COLDWELL BANKER MCMAHAN - ETOWN
 
 
1 / 1
$149,900
3 Bedrooms
1 Full Bath & 1 Partial
1,482 SqFt ($98 per sqft)
Basement
Year: 1965
Sold: 6-1-2020
HK10048817
28.0 Acres
49 Miles to Fort Knox
TURLEY AUCTION & REALTY INC.
 
 
$149,900
3 Bedrooms
1 Full Bath & 1 Partial
1,269 SqFt ($112 per sqft)
No Bsmt
Year: 1986
Sold: 10-31-2019
HK10048785
0.67 Acres
18 Miles to Fort Knox
PLATINUM PLUS REALTY
 
 
1 / 1
$149,900
3 Bedrooms
1 Full Bath & 1 Partial
2,465 SqFt ($57 per sqft)
Basement
Year: 1955
Sold: 8-30-2019
HK10048687
0.4 Acres
3 Miles to Fort Knox
ALPHA OMEGA REAL ESTATE SERVICES INC
 
 
1 / 1
$149,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,649 SqFt ($88 per sqft)
No Bsmt
Year: 2006
Sold: 11-1-2019
HK10048680
0.22 Acres
5 Miles to Fort Knox
SUE WILSON REALTY
 
 
1 / 1
$149,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,607 SqFt ($96 per sqft)
Basement
Year: 1983
Sold: 8-20-2019
HK10048403
0.41 Acres
14 Miles to Fort Knox
GOLD STAR REALTY
 
 
1 / 1
$149,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
2,070 SqFt ($73 per sqft)
Basement
Year: 1980
Sold: 8-15-2019
HK10048447
0.38 Acres
5 Miles to Fort Knox
SEMONIN REALTORS
 
 
1 / 1
$149,900
3 Bedrooms
1 Full Bath
1,100 SqFt ($136 per sqft)
No Bsmt
Year: 1981
Sold: 6-27-2019
HK10048310
0.25 Acres
30 Miles to Fort Knox
KELLER WILLIAMS HEARTLAND-SHEPHERDSVILLE
 
 
1 / 1
$149,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,332 SqFt ($113 per sqft)
No Bsmt
Year:
Sold: 7-12-2019
HK10048307
1.19 Acres
10 Miles to Fort Knox
ALPHA OMEGA REAL ESTATE SERVICES INC
 
 
1 / 1
$149,900
2 Bedrooms
1 Full Bath
1,240 SqFt ($121 per sqft)
No Bsmt
Year: 1998
Sold: 7-10-2019
HK10048340
2.21 Acres
34 Miles to Fort Knox
KELLER WILLIAMS HEARTLAND
 
 
1 / 1
$149,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,680 SqFt ($89 per sqft)
No Bsmt
Year: 1996
Sold: 5-31-2019
HK10047828
4.01 Acres
39 Miles to Fort Knox
MAKE IT HAPPEN REALTY, LLC
 
 
1 / 1
$149,900
4 Bedrooms
1 Full Bath
1,456 SqFt ($101 per sqft)
No Bsmt
Year: 1920
Sold: 6-20-2019
HK10047870
3.77 Acres
28 Miles to Fort Knox
BARR REALTY & AUCTION COMPANY INC- BRANDENBURG
 
 
1 / 1
$149,900 (auction)
3 Bedrooms
1 Full Bath & 1 Partial
2,538 SqFt ($61 per sqft)
Basement
Year: 1964
Sold: 5-12-2019
HK10047669
0.5 Acres
3 Miles to Fort Knox
REALTY WORLD KNOX REALTY GROUP, LLC
 
 
1 / 1
$149,900
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,200 SqFt ($103 per sqft)
Basement
Year: 2005
Sold: 5-8-2019
HK10047227
1.31 Acres
50 Miles to Fort Knox
TURLEY AUCTION & REALTY INC.
 
 
1 / 1
$149,900
2 Bedrooms
2 Full Baths
1,250 SqFt ($117 per sqft)
No Bsmt
Year: 2002
Sold: 6-5-2019
HK10046696
0.0 Acres
11 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.