49,583 Homes sold near Elizabethtown, KY

 
 
$140,000
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,568 SqFt ($89 per sqft)
Basement
Year: 1978
Sold: 6-10-2020
HK10047374
0.5 Acres
9 Miles to Fort Knox
RE/MAX INTEGRITY
 
 
$140,000
3 Bedrooms
3 Full Baths
1,520 SqFt ($88 per sqft)
Basement
Year: 1977
Sold: 9-13-2019
HK10048847
0.21 Acres
2 Miles to Fort Knox
A M S REALTY LLC
 
 
1 / 1
$140,000
3 Bedrooms
3 Full Baths
1,791 SqFt ($78 per sqft)
Basement
Year: 1985
Sold: 3-25-2019
HK10046974
0.33 Acres
2 Miles to Fort Knox
eXp Realty LLC
 
 
1 / 1
$140,000
3 Bedrooms
2 Full Baths
2,029 SqFt ($64 per sqft)
No Bsmt
Year: 1824
Sold: 8-12-2019
HK10046973
0.1 Acres
15 Miles to Fort Knox
BEST REALTY
 
 
1 / 1
$140,000
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,400 SqFt ($100 per sqft)
No Bsmt
Year: 2002
Sold: 12-26-2018
HK10045847
0.82 Acres
28 Miles to Fort Knox
JANES REALTY GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$140,000
2 Bedrooms
2 Full Baths
1,079 SqFt ($126 per sqft)
No Bsmt
Year: 2008
Sold: 9-20-2018
HK10044806
0.13 Acres
28 Miles to Fort Knox
AREA ONE REALTY, LLC
 
 
1 / 1
$140,000
4 Bedrooms
2 Full Baths
2,211 SqFt ($63 per sqft)
Basement
Year: 2004
Sold: 8-31-2018
HK10044416
0.19 Acres
5 Miles to Fort Knox
SEMONIN REALTORS
 
 
1 / 1
$140,000
3 Bedrooms
1 Full Bath
1,200 SqFt ($117 per sqft)
Basement
Year: 1987
Sold: 9-6-2018
HK10043806
3.7 Acres
13 Miles to Fort Knox
PLATINUM PLUS REALTY
 
 
1 / 1
$140,000
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,762 SqFt ($78 per sqft)
No Bsmt
Year: 2001
Sold: 6-29-2018
HK10043076
0.17 Acres
19 Miles to Fort Knox
Exit Realty Heartland
 
 
1 / 1
$140,000
3 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,536 SqFt ($88 per sqft)
Basement
Year: 1997
Sold: 5-4-2018
HK10042954
1.34 Acres
9 Miles to Fort Knox
COLDWELL BANKER MCMAHAN - ETOWN
 
 
1 / 1
$140,000
4 Bedrooms
1 Full Bath & 1 Partial
2,376 SqFt ($59 per sqft)
Basement
Year: 1969
Sold: 4-26-2018
HK10042481
0.63 Acres
59 Miles to Fort Knox
DEWAYNE SQUIRES REALTY
 
 
1 / 1
$140,000
1 Bedroom
1 Full Bath
800 SqFt ($180 per sqft)
No Bsmt
Year: 1900
Sold: 5-21-2018
HK10042136
11.8 Acres
15 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$140,000
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,354 SqFt ($103 per sqft)
No Bsmt
Year: 2009
Sold: 3-20-2017
HK10037464
0.76 Acres
3 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$140,000
3 Bedrooms
3 Full Baths
2,585 SqFt ($54 per sqft)
Basement
Year: 1970
Sold: 6-30-2017
HK10037454
0.5 Acres
58 Miles to Fort Knox
CENTURY 21 SMITH REALTY GROUP
 
 
1 / 1
$140,000
3 Bedrooms
1 Full Bath
1,176 SqFt ($119 per sqft)
Basement
Year: 1990
Sold: 12-19-2016
HK10036951
16.5 Acres
40 Miles to Fort Knox
GOLD STAR REALTY
 
 
1 / 1
$140,000
3 Bedrooms
2 Full Baths
2,265 SqFt ($60 per sqft)
Basement
Year: 1978
Sold: 4-14-2017
HK10036461
1.9 Acres
27 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$140,000
3 Bedrooms
2 Full Baths
2,842 SqFt ($48 per sqft)
Basement
Year: 1978
Sold: 7-3-2017
HK10036299
1.05 Acres
21 Miles to Fort Knox
Exit Realty Heartland
 
 
1 / 1
$140,000
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,250 SqFt ($112 per sqft)
No Bsmt
Year: 2011
Sold: 10-28-2016
HK10036132
0.19 Acres
10 Miles to Fort Knox
KELLER WILLIAMS LOUISVILLE EAST
 
 
1 / 1
$140,000
2 Bedrooms
2 Full Baths & 1 Partial
1,178 SqFt ($116 per sqft)
No Bsmt
Year: 2012
Sold: 8-24-2016
HK10035713
0.0 Acres
98 Miles to Fort Knox
NON MEMBER OFFICE
 
 
1 / 1
$140,000 (auction)
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,216 SqFt ($110 per sqft)
No Bsmt
Year: 1993
Sold: 11-14-2016
HK10035496
0.78 Acres
11 Miles to Fort Knox
Exit Realty Heartland
 
 
1 / 1
$140,000
3 Bedrooms
2 Full Baths
2,182 SqFt ($58 per sqft)
Basement
Year: 1998
Sold: 9-8-2016
HK10034619
0.37 Acres
13 Miles to Fort Knox
ALPHA OMEGA REAL ESTATE SERVICES INC
 
 
1 / 1
$140,000
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,648 SqFt ($84 per sqft)
Basement
Year: 1984
Sold: 7-8-2016
HK10034373
0.7 Acres
7 Miles to Fort Knox
COLDWELL BANKER / SUCCESS REALTY
 
 
1 / 1
$140,000
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,953 SqFt ($67 per sqft)
Basement
Year: 1994
Sold: 7-22-2016
HK10034351
0.29 Acres
4 Miles to Fort Knox
JANES REALTY GROUP, INC.
 
 
1 / 1
$140,000
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,232 SqFt ($111 per sqft)
No Bsmt
Year: 1994
Sold: 9-9-2016
HK10034101
0.69 Acres
11 Miles to Fort Knox
Exit Realty Heartland
 
 
1 / 1
$140,000
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,638 SqFt ($82 per sqft)
Basement
Year: 1947
Sold: 9-23-2016
HK10033784
5.0 Acres
16 Miles to Fort Knox
COLDWELL BANKER MCMAHAN - ETOWN
 
 
1 / 1
$140,000
2 Bedrooms
1 Full Bath
924 SqFt ($130 per sqft)
No Bsmt
Year: 1995
Sold: 8-24-2017
HK10033827
14.0 Acres
15 Miles to Fort Knox
GOLD STAR REALTY
 
 
1 / 1
$140,000
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,580 SqFt ($80 per sqft)
No Bsmt
Year: 2004
Sold: 9-22-2016
HK10032599
1.1 Acres
35 Miles to Fort Knox
LOUISVILLE HOME STORE REALTORS INC.
 
 
1 / 1
$140,000
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,860 SqFt ($75 per sqft)
No Bsmt
Year: 1975
Sold: 4-30-2010
HK10004583
1.8 Acres
10 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.
 
 
$140,000
3 Bedrooms
2 Full Baths
0 SqFt
No Bsmt
Year: 2010
Sold: 4-5-2010
HK10004266
0.18 Acres
28 Miles to Fort Knox
COLDWELL BANKER MCMAHAN - ETOWN
 
 
$140,000
3 Bedrooms
2 Full Baths
1,738 SqFt ($79 per sqft)
Basement
Year: 2006
Sold: 8-30-2010
HK10003263
0.41 Acres
16 Miles to Fort Knox
RE/MAX EXECUTIVE GROUP, INC.